Zarabianie na MLM – czy to możliwe?

Popularny model MLM to tak naprawdę marketing wielopoziomowy (skrót wziął się z angielskiej nazwy multi-level marketing). Na czym tak naprawdę to polega? Niezatrudnieni uczestnicy sprzedają konkretny produkt – ich zarobki zależne są między innymi od modelu marketingowego i konstrukcji całego projektu. Sprzedawcy mają możliwość na tworzenie własnych wielopoziomowych struktur, dzięki którym mogą oni otrzymywać dodatkowe wynagrodzenia i prowizje. Podstawą paradoksalnie jest produkt, prawdziwe pieniądze i przychody gwarantuje jednak sama konstrukcja MLM, która budzi niemałe kontrowersje. 

Czy taki model jest popularny w naszym kraju? Okazuje się, że perspektywa łatwego i szybkiego zarobku (a także budowa własnej wielopoziomowej struktury) przemawia do wyobraźni zwłaszcza młodych ludzi – MLM kusi jednak osoby w każdym wieku. 

Czy to piramida finansowa?

MLM ze względu na swoją strukturę finansową porównywany jest do piramidy finansowej. Istnieją jednak pewne różnice, które nie pozwalają postawić tych dwóch modeli w jednym szeregu. Zyski w MLM nie są udziałem jedynie pieniędzy, które wpłacają nowi uczestnicy. Pamiętać należy, że w tym przypadku istnieje realny produkt (np. suplement diety czy kosmetyk), który przynosi zyski ze swojej sprzedaży. Marketing wielopoziomowy nie wymaga więc ciągłego napływu nowych uczestników – może on więc utrzymać się bez niego. 

Czy da się zarobić na MLM?

Sposób naliczania wynagrodzenia i prowizji sprawia, że marketing wielopoziomowy budzi wiele kontrowersji. Powstało o tym mnóstwo artykułów czy filmów. Jeden z nich można znaleźć nawet na Netflixie (Betting on Zero). Czy jest to gra warta świeczki? Osoby angażujące się w tego rodzaju projekty powinny mieć się na baczności. Szacuje się bowiem, że ogromna większość z nich traci swoje zainwestowane środki. Pieniądze mogą wpłynąć na Twoje konto – warto sobie jednak zadać pytanie czy są to środki uzyskane w pełni uczciwie. Mogą być one wynikiem skomplikowanego systemu rozliczeń i specyficznego naliczania wynagrodzeń. Większość osób widzi w MLM raczej metodę wyrafinowanego oszustwa niż realną szansę na rozwój zawodowej kariery. Marketing wielopoziomowy liczy się z wieloma pułapkami i zagrożeniami – warto więc wiele razy przemyśleć swoje uczestnictwo w tego rodzaju projekcie.