Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku

Przyszedł rok 2021, a wraz z nim - zmiany w wynagrodzeniu minimalnym. Kodeks pracy gwarantuje wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę płacę minimalną. Oznacza to tyle, że pracownik zatrudniony na pełnye tat nie moze zarabiać mniej, niż wskazują na to przepisy. Ile więc wynosi wynagrodzenie minimalne w 2021 roku? 

Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku 

Kwota, jak co roku, ogłaszana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów. Wskazano w nim w 2021 roku, że minimalna pensja wyniesie 2800 zł brutto. Ministerstwo Finansów przychyliło się w ten sposób do propozycji Ministra Pracy, ktory rekomendował takie właśnie wynagrodzenie minimalne. 

Wychodzi więc na to, że pracownik będzie zarabiał "na rękę", czyli netto, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów i ulgi podatkowej, dokładnie 2061,67 zł 

A co z innymi umowami? 

To samo dotyczy również umowy zlecenie. Od 2017 roku narzucone są konkretne stawki za godzinę brutto, które obowiązują na umowie zleceniu. Obecnie stawka ta wynosi 18,30 zł brutto. Podpisując umowę zlecenie - zleceniodawca musi zapewnić minimalne wynagrodzenie w tej kwocie, w przeliczeniu na godzinę, jaka została odgórnie ustalona. 

Są to takie stawki, które każdy pracodawca powinien przestrzegać. Pracownicy również powinni być w pełni świadomi przysługujących ich praw. Mamy nadzieję, że to nieco pomoże.