Trener personalny - opis zawodu, zarobki, wymagania

Świat nieustannie się zmienia – pewnych zawodów kiedyś nie było. Są natomiast teraz i większość z nich jest niezwykle popularna i pożądana przez ludzi. Do takich zawodów można zaliczyć trenera personalnego / osobistego. Okazuje się, że wiele osób potrzebuje pomocy takiej osoby jak trener personalny. Taki trener ma z zadanie dopasować program ćwiczeń i dietę pod wymagania swojego klienta. Musi wziąć pod uwagę jego warunki fizyczne, stan zdrowia, charakter, a także ramy czasowe, w których klienta jest dostępny.

Poznaj więcej szczegółów o pracy trenera personalnego i zobacz, czy nadajesz się do takiego zawodu. Dowiedz się co powinien umieć, jakie są wymagania by nim zostać, a także ile zarabia trener personalny.

Charakterystyka zawodu: trener personalny

Trenerzy osobiści pojawili się w Polsce niedawno – wszystko związane jest jednak ze zmianą przyzwyczajeń Polaków, wzrostem stopy życiowej i zmianą całego stylu życia, jaki zaszedł w ostatnich latach. Polacy chcą się ruszać, chcą prowadzić zdrowy tryb życia, chcą chudnąć, być w dobrej kondycji, mieć atrakcyjny wygląd. Niezależnie od tego, jaka jest ich motywacja – trener personalny na pewno przyda się w takiej sytuacji.
W Polsce i tak jest to nowy zawód, trenerów osobistych jest niewiele, ale chociażby w USA przypada jeden trener na około 100 osób.
Trenerzy mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, być zatrudnieni w klubach fitness czy siłowniach i tam prowadzić indywidualne konsultacje.

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Każdy trener rozpoczyna swoją pracę z klientem od wywiadu – jego zadaniem jest poznać stan zdrowia, charakter, preferencje i przyzwyczajenia. Na tej podstawie określa się szczegółowy plan działania – plan treningowy, żywieniowy i ewentualnie wypracowania nowych nawyków.
Nie ma nic ważniejszego w tej pracy niż łatwość nawiązywania kontaktów, a oprócz tego umiejętność zdobycia zaufania swoich klientów.
Oprócz tego trener personalny musi motywować swoich klientów, znać technikę ćwiczeń i poświęcić się na treningach w 100%, aby jego klient widział efekty wspólnej pracy.

Zarobki trenera

Trenerzy personalni zarabiają około 3-4 tysiące złotych. Jeśli jednak prowadzą swoją własną działalność, albo mają sporo klientów lub współpracują np. z gwiazdami – to mają szansę na znacznie wyższe zarobki, które oscylują nawet w okolicach kilku-kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Chcecie być trenerami personalnymi? Musicie naprawdę znać się na dietetyce, a także mieć odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń i pokończone różnego rodzaju szkolenia, a najlepiej mieć wykształcenie wyższe w tym kierunku.

Trener personalny to zdecydowanie zawód przyszłości!