Rozmowa rekrutacyjna przez internet – jak się przygotować?

Internet jest już niemal wszechobecnym medium, które coraz odważniej wkracza w niemal każdy aspekt naszego życia. Podobnie jest też w przypadku zawodowej kariery wielu z nas. Niezwykle popularne są zawody w całości wykonywane zdalnie - świetnie radzą sobie copywriterzy, tłumacze, programiści czy wirtualne asystentki. Dla sporej liczby osób praca przez internet stała się też źródłem dodatkowego zarobku, który uzupełnia domowy budżet. Sieć to jednak przede wszystkim możliwość szybkiej komunikacji i rozmowy twarzą w twarz, pomimo nawet tysięcy kilometrów. 

Coraz popularniejsze stają się procesy rekrutacyjne, które w całości opierają się na sieci. Rozmowy o pracę przeprowadzane przez Skype lub inne komunikatory wideo stały się już niemal chlebem powszednim. Jak się do nich właściwie przygotować? 

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu 

Przede wszystkim przygotować należy sprzęt - już na długo przed rozmową musimy być pewni, że nie zawiedzie nas kamera, mikrofon czy połączenie internetowe. Warto zadbać o odpowiednie naświetlenie - w większości przypadków wystarczy górne światło lub lampka doświetlająca naszą sylwetkę. Kolejnym ważnym punktem w przygotowaniach powinien być ubiór. Elegancki i schludny komplet świetne sprawdzi się podczas internetowej rozmowy rekrutacyjnej. Niedopuszczalny jest bałagan w tle – nasz potencjalny pracodawca nie powinien zobaczyć porozrzucanych rzeczy, biegających dzieci czy zwierząt. Przed rozmową przygotować należy również notatki i dokumenty - pomogą one w odpowiedziach i prowadzeniu konwersacji. Podczas rozmowy należy pamiętać o zasadach savoir-vivre – warto chociażby nawiązywać kontakt wzrokowy z rozmówcą i zachować kulturę wypowiedzi.