Praca taksówkarz - opis zawodu, zarobki, wymagania

Nie każdy z nas ma samochód i możliwość, aby dostać się gdzieś szybko z punktu A do punktu B. Komunikacją nie zawsze udaje się nam szybko pokonać jakąś trasę, a niekiedy czas naprawdę nagli. I właśnie wtedy sięgamy po telefon i zamawiamy taksówkę. Jest wybawieniem, kiedy chcemy szybko, kiedy mamy dużo bagażu, kiedy nie do końca znamy miasto, aby gdzieś dojechać. Taksówkarz to zawód bardzo potrzebny, a teraz niewiele trzeba zrobić, aby nim zostać. Jednocześnie jest to dobrze opłacane stanowisko. Sprawdźcie! 

Charakterystyka zawodu taksówkarza

Taksówkarz zajmuje się przewozem osób i rzeczy w obrębie danego miasta, a niekiedy poza nim. Środkiem transportu najczęściej są samochody osobowe i w większości są prywatną własnością taksówkarza. Osoby, które zamierzają zostać taksówkarzem mogą zrobić to na swój własny rachunek albo dołączyć do korporacji taksówkarskiej. Większość taksówkarzy wybiera drugą opcję, bo jest dla nich znacznie bardziej korzystniejsza - ze względu na lepsze miejsca postojowe i centralę, która rozdysponowuje przejazdy. Niestety, z części zysku należy się wtedy rozliczać. 

Wymagania 

Najważniejsze, aby osoba, która chce pracować jako taksówkarz - miała prawo jazdy. Drugą ważną rzeczą jest wyrobienie licencji. Do tego konieczna jest znajomość topografii danego miejsca i kilka innych ważnych rzeczy. Trzeba zdać egzamin - zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną. Obecnie nie trzeba jednak AŻ TAK dobrze znać danego miasta, ponieważ doskonale radzi sobie z tym nawigacja. Ale z tej również trzeba korzystać, a niestety nie wszyscy kierowcy to potrafią. 

Warunki pracy 

Taksówkarz musi liczyć się z tym, że kilka godzin dziennie, niemal bez przerwy będzie musiał siedzieć w jednej pozycji w aucie. Będzie musiał bardzo się skupiać i uważać, do czego na pewno przyda się doskonały wzrok. Warto również zachować się wobec swoich pasażerów kulturalnie i nie skazywać ich na słuchanie nieprzyjemnych epitetów. Dlatego cierpliwość zdecydowanie będzie w cenie. 

Zarobki 

Jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od rodzaju zatrudnienia, miasta, ilości wypracowanych godzin. Przeważnie jednak jest to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Mówiliśmy, że warto.