Praca mechanik samochodowy - opis zawodu, wymagania, zarobki

Mechanik samochodowy to nie jest prosta sprawa. To zawód, który naprawdę wymaga odpowiednich kwalifikacji, umiejętności i cech. To również zawód, w którym wiedza o wszystkich samochodach, podzespołach i mechanizmach jest niezwykle ważna. Nie każdy nada się do takiego rodzaju pracy. Kim dokładnie jest mechanik, jaką szkołę powinno się skończyć chcąc pracować w tym zawodzie? Ile zarabia osoba, która pracuje na takim stanowisku? Sprawdź dokładny opis poniżej! 

Charakterystyka zawodu mechanika 

Mechanik samochodowy to osoba, która zajmuje się naprawą i przeglądem samochodów i innych pojazdów mechanicznych. To ktoś, kto powinien mieć ogromną wiedzę z zakresu różnych marek, podzespołów i układów poszczególnych pojazdów. Do głównych obowiązków mechanika należy wykonywanie prac naprawczych, regulacyjnych i kontrola stanu technicznego. 

Wymagania w pracy mechanika 

Osoba, która chce podjąć pracę mechanika powinna mieć wykształcenie zawodowe w kierunku mechaniki albo wykształcenie średnie techniczne. Ważnym punktem jest również posiadanie prawa jazdy kategorii B. Co to za mechanik bez prawa jazdy, prawda? ;) 

Ważne jest również wyniesione ze szkoły doświadczenie, które dotyczy poszczególnych części pojazdów mechanicznych i dotyczących usług samochodowych np. wymiany oleju, montażu poszczególnych elementów czy zmiany opon. Mechanik musi być w 100% skoncentrowany na swojej pracy, aby nie popełnić błędu, który może zaważyć na życiu jego, znajomych z zakładu czy osoby, która użytkuje naprawiany przez niego pojazd. Istotne w tej pracy jest również: koordynacja wzrokowo-ruchowa, cierpliwość i duża sprawność fizyczna. Niestety, mechanikiem raczej nie zostaną osoby, które mają alergie na poszczególne substancje występujące w warsztacie samochodowym czy osoby z gorszym wzrokiem. Nie jest to również zawód dla osób z problemami koordynacją ruchową. 

Warunki pracy 

Często są to zamknięte warsztaty samochodowe, ale zdarzają się miejsca, gdzie pracuje się na powietrzu. Mimo to – jest to zawód niezwykle ciężki. Czas pracy to zazwyczaj osiem godzin, ale jeśli ktoś pracuje w warsztacie sam i ma taką możliwość – może dostawać wezwania od klientów nawet przez cały dzień. To praca, w której mechanik jest narażony na wszelkiego rodzaju skaleczenia, poparzenia czy np. porażenia prądem. Trzeba mieć więc zawsze oczy dookoła głowy. Oprócz tego trzeba dokładnie uważać na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się spaliny samochodowe. 

Zarobki 

To oczywiście kwestia indywidualna, która uwarunkowana jest różnymi czynnikami: miejscem pracy, stanowiskiem, doświadczeniem, wykształceniem, ilością pracy. Inaczej będą zarabiać osoby, które pracują u kogoś, a inaczej te „na swoim”. Średnio jest to około 2 – 4 tysiące złotych miesięcznie. Warto szukać najlepszej oferty – sprawdź na naszej stronie czy ktoś nie szuka właśnie pracownika do swojego warsztatu.