Praca dorywcza i dodatkowa - na jaką się zdecydować?

W Internecie jest mnóstwo ofert pracy dodatkowej, którą można podjąć w zasadzie od ręki. Na portalach z pracą znajduje się mnóstwo różnych propozycji - każdy więc ma szansę znaleźć coś dla siebie. Wiele ofert nie spełni pewnie naszych oczekiwań. Inne z kolei trudno będzie wykonywać dorywczo. Dlatego wybraliśmy kilka propozycji, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ponadto powiemy, jak się ustrzec przed nieuczciwymi praktykami potencjalnych pracodawców. 

Jakie prace dodatkowe warto wykonywać? 

W pierwszej kolejności, kiedy wybieramy sobie pracę dodatkową, warto wziąć pod uwagę swoje zainteresowania. Wtedy łatwiej będzie nam coś znaleźć, a za nasze zainteresowania jeszcze dostaniemy pieniądze. Jest jednak kilka takich propozycji, które może wykonywać praktycznie każdy: 

1. Sprzątanie - to praca, która nie wymaga kwalifikacji. Jest to zajęcie dla każdego - dla studenta, emeryta i każdego innego, kto chciałby taką pracę wykonać. Zarobki różnią się od miejsca pracy, a także jej ilości. Przeważnie jest to od 10 do 30 złotych za godzinę. 

2. Przewóz osób - to zajęcie, które można wykonywać w dowolnym, wybranym dla siebie czasie. Mówimy tutaj o pracy np. w Uberze czy Taxify. Średnie zarobki dla kierowców to od około 1800 złotych miesięcznie brutto. 

3. Opieka nad dziećmi - to zajęcie, na które najczęściej decydują się studenci. To wspaniałe rozwiązanie, które przyniesie im zarobki, które pozwolą na to, aby się utrzymać na studiach. No i jest możliwe połączenie opieki nad dziećmi, wraz z grafikiem na studiach. 

4. Korepetycje - wybitnie umiecie jakiś przedmiot i nie macie problemu w tym, aby kogoś uczyć? Korepetycje to strzał w 10! Tę pracę można wykonywać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie np. przez Skype. Stawki są różne, w zależności od rodzaju korepetycji, ilości godzin i przedmiotu nauczania. 

5. Call center - czyli typowa praca z ludźmi. Dla każdego, kto nie boi się kontaktu telefonicznego z innymi. Stawki godzinowe jednak nie powalają, jest to przeważnie około 10 zł za godzinę. Jednak jest tu szansa na atrakcyjne bonusy i premie. Ale jako praca dodatkowa - to dobre rozwiązanie. 

Oprócz tego jest również możliwość zarabiania dodatkowych środków jako testerzy, trenerzy fitness, pracownicy w kawiarniach czy barach. Jest tego naprawdę sporo. 

Jak nie dać się oszukać? 

Żeby nie dać się oszukać, kiedy znajdziecie ciekawą ofertę pracy - sprawdzajcie kilka ważnych elementów. Między innymi sprawdzajcie czy podane są wszystkie informacje o firmie, a kiedy są - sprawdźcie, czy są one prawdziwe. W drugiej kolejności bądźcie czujni na to, czego się od was wymaga przy aplikacji. Numer dowodu? PESEL? Dokonanie jakiejś wpłaty na poczet materiałów? Nie róbcie tego! Unikajcie również ogłoszeń z błędami, obiecujących gruszki na wierzbie i zawsze pamiętajcie o tym, aby dokładnie przeczytać treść umowy!