Praca chałupnicza - dla kogo? Na co uważać?

Praca chałupnicza, to ogólnie rzecz ujmując, praca w systemie nakładczym. Jest oparta o specyficzną umowę pomiędzy pracownikiem, a nakładcą. Zakłada wytwarzanie określonych produktów z surowców, które zapewnia pracodawca bez ustalania miejsca i wymiaru czasu poświęconego na tę działalność. Określa się jednak rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zakończenia, a także zasady wypłacania wynagrodzenia. 

Chałupnictwo - na co uważać? 

Jest sporo ogłoszeń o pracę chałupniczą w Internecie. W większości chodzi o składanie długopisów, teczek, zabawek czy sklejanie kopert. Chałupnictwo wydaje się proste, więc ludzie chętnie korzystają z takich ofert pracy. Wśród tych dobrych ogłoszeń jest całkiem sporo takich, które nie do końca są dla nas dobre. Mówiąc wprost - które są oszustwem. Jeśli w ogłoszeniu nie pojawia się nazwa firmy, dane kontaktowe czy cokolwiek innego, co spotykamy na co dzień w innych ogłoszeniach o pracę, to znaczy, że firma chce od nas wyłudzić środki i wcale nie chcą dać nam uczciwej pracy chałupniczej. 

Często, aby rozpocząć taką pracę, czy to przy składaniu biżuterii, czy adresowaniu kopert, należy wysłać niewielką kwotę na konto bankowe potencjalnego pracodawcy. Zanim jednak to uczynimy - sprawdźmy wiarygodność tego kogoś, kto wystawia ogłoszenie. 

Jak sprawdzić, czy dana firma nie chce nas oszukać? Sprawdź, czy istnieje. Na stronie internetowej GUS można zweryfikować NIP i REGON. Jeśli nie zgadzają się dane, to nie mamy szans na uczciwą pracę w domu.

I pamiętajcie o najważniejszej sprawie - nie podejmujcie się zlecenia chałupniczego bez pisemnego poświadczenia zasad współpracy. W innym przypadku możemy nie dostać środków za pracę, które nam się należą. 

Dla kogo chałupnictwo? 

Chałupnictwo jest doskonałe dla osób, które chcą pracować z domu i dorobić sobie do pensji. Praca ta doskonale nada się również dla ludzi, którzy są niepełnosprawni i nie mogą podjąć żadnej innej pracy. 

Doskonała jest również dla nastolatków i młodzieży, chcących mieć swoje kieszonkowe. 

Praca chałupnicza jest doskonała dla każdego, kto jest mało mobilny, młody, chce dorobić sobie do pensji czy jest osobą niepełnosprawną. 

Pamiętajcie jednak, aby korzystać z dobrych stron z pracą i nie dawać się nabrać!