Podrożeją papierosy i alkohol – ile zapłacimy?

Nie jest tajemnicą, że rząd szuka kolejnych źródeł wpływów do budżetu. Najnowszym pomysłem jest przyjęty projekt podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Początkowo zakładano, że ceny wzrosną o średnio 3% - teraz okazuje się, że może być to nawet 10%. Szacuje się, że taka zmiana zasili w 2020 roku budżet ogromną kwotą (nawet 1,7 miliarda złotych). Dla konsumentów oznacza to jednak nieubłagane podwyżki, które niektórych być może zmuszą do zrezygnowania z nałogów.

W uzasadnieniu projektu znajdziemy zapis, który wyjaśnia wprowadzane zmiany: 

Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie . (…) Ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc. Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy o 10 proc.

Ile zapłacimy po zmianach?

Ile w 2020 zapłacimy za alkohol i papierosy? Szacuje się, że butelka wódki podrożeje średnio o 1,4 zł – za piwo zapłacimy średnio kilka groszy więcej. Butelka wina podrożeje średnio o 15 groszy. Kwota podwyżki zależeć będzie od ilości czystego alkoholu w produkcie – im słabszy alkohol, tym mniejszą podwyżką zostanie objęty. Nowe stawki akcyzy nie będą obejmować cydru i perry o mocy do 5%. Do nowych cen będą musieli przywyknąć także palacze. Paczka papierosów podrożeje o około złotówkę – za tytoń do palenia w paczce o objętości 50g zapłacimy zaś ok. 1,7 zł więcej. Podrożeją także cygara, cygaretki, susz tytoniowy  - podwyżką nie są objęte e-papierosy (zmiana w ich cenach nastąpi dopiero 1 lipca 2020).