Jak zostać opiekunką do dziecka? Zarobki i wymagania. Gdzie szukać pracy?

Dla wielu ludzi ich dzieci są najważniejsze na świecie. Dlatego właśnie, kiedy mamy muszą wrócić do pracy, sen z powiek spędza im wizja powierzenia swojego malucha obcej osobie. Rodzice często starają się znaleźć najlepszą na świecie nianię, która otoczy ich dziecko odpowiednią opieką, podaruje dużo troski i chociaż trochę je pokocha. Która będzie jak ukochana babcia, albo najlepsza ciocia. Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na ten zawód. Nic dziwnego – zarobki nie są najgorsze, a praca w większości dość lekka, jeśli tylko ktoś lubi dzieci.

Ale bycie nianią to nie tylko zabawa i nakarmienie dziecka. To znacznie więcej odpowiedzialności. Jeśli jednak się jej nie boicie – sprawdźcie jak zostać opiekunką do dziecka.

Opiekunka do dziecka – charakterystyka

Niania powinna być osobą ciepłą, która jest w stanie przekazać dziecku same najlepsze wartości. Która ma cierpliwość, aby niektóre rzeczy powtórzyć kilkakrotnie. To ktoś, kto powinien podarować dziecku ogrom zainteresowania i miłości. W zależności od wieku dziecka – powinna umieć zmienić pieluchę, pobawić się z maluchem na placu zabaw czy pomóc w odrabianiu lekcji. Czasami do obowiązków niani dochodzi gotowanie czy sprzątanie, ale wszystko po uzgodnieniu z rodzicami, a jednocześnie głowami domu.
Opiekunki niekiedy muszą wykąpać dziecko, poczytać bajkę na dobranoc, zająć się maluchem w nocy – wszystko jednak, tak jak pisaliśmy wcześniej, zależy od potrzeb opiekunów.
Wszystko to należy omówić wcześniej pomiędzy rodzicami, a nianią. Wtedy warunki pracy są jasne. Nie można więc jednoznacznie sprecyzować co będzie wchodziło w obowiązki niani – może to być odebranie z przedszkola i odrobienie lekcji albo opieka raz na jakiś czas wieczorem, kiedy rodzice mają ochotę gdzieś wyjść we dwójkę.

NAJWAŻNIEJSZE: w momencie, kiedy niania opiekuje się dzieckiem to na niej spoczywa pełna odpowiedzialność za jego zdrowie i życie, dlatego każda opiekunka powinna potrafić udzielić pierwszej pomocy.

Jak zostać nianią?

W obecnych czasach wydaje się to całkiem proste – wystarczy odpowiadać na ogłoszenia rodziców w Internecie, ogłaszać się samodzielnie czy szukać informacji w zaprzyjaźnionych nam osobach. Potem czeka już tylko rekrutacja od strony rodziców (co nie zawsze jest proste). Warto pamiętać, że jeśli chcemy, aby to był nasz główny zawód, a nie tymczasowe zajęcie na studiach czy forma dorobienia sobie do emerytury – można skończyć specjalne szkoły i kursy w kierunku opieki nad dziećmi.

PAMIĘTAJ: dobrze zbierać każde, najmniejsze doświadczenie i prosić o referencje, które mogą zaważyć na tym, czy to my zostaniemy przyjęci czy ktoś z naszych kontrkandydatów na to stanowisko

Wymogi, które należy spełnić

Wszystko zależy od rodziców i tego, jak traktują swoje dzieci i czego dla nich oczekują. Czasami może trafić się bardzo bogaty dom, w którym niania spędza większość swojego czasu, a nawet praktycznie tam mieszka. Wtedy zakres obowiązków jest dużo bardziej szeroki. Często wtedy wymaga się również znajomości dodatkowego języka, wstawania do dziecka w nocy, szykowania mu ubranek, odprowadzania i przyprowadzania z przedszkola i wiele innych.

Jeśli jednak ma to być tylko na kilka godzin w tygodniu – przeważnie opiera się to na zajęciu dziecka do powrotu jednego z rodziców

Ile zarabia opiekunka?

Wszystko zależy od tego na jakich rodziców trafi, jakie jest średnie wynagrodzenie w okolicy i kilku innych czynników. Przeważnie ustala się rozliczanie godzinowe i stawki wahają się od 12 do nawet 20 zł. Wiele zależy także od tego, ile obowiązków dokładnie będziemy mieli w danym domu.  Jeśli jednak umówimy się na rozliczanie w formie wypłaty comiesięcznej – jej wysokość waha się od 1,5 do 2,5 tysiąca netto.

Gdzie szukać pracy?

Najlepiej na stronach, które poświęcone są typowo opiece nad dziećmi. Tam często pośrednicy szukają niań do konkretnych rodzin – niekiedy nawet za granicę.
Ale można na każdej innej stronie, na której pojawiają się ogłoszenia o pracę dla niań.
Najprostszym sposobem jest przejrzenie jak najwięcej ilości serwisów. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać rodzaj pracy + miejscowość np. „opiekunka do dziecka Warszawa” czy „niania Rzeszów”.