Kasjer-sprzedawca - ile zarabia, wymagania i obowiązki kasjera

Spotykacie ich codziennie. W sklepie za rogiem, w galerii handlowej, w ulubionej księgarni. Mowa oczywiście o kasjerach. Osoby, które pracują w tym zawodzie, można liczyć w milionach. Na całym świecie jest przecież mnóstwo punktów, w których kasjer-sprzedawca jest niezbędnym pracownikiem. Bez nich nie moglibyśmy kupić w punkcie sklepu niczego. Oprócz tego, co widzimy na pierwszy rzut oka, kasjer ma mnóstwo innych obowiązków, które musi wykonać w ciągu swojej pracy.

Co dokładnie musi robić kasjer i jakie jest jego wynagrodzenie? Przyjrzyjmy się dokładniej stanowisku, na które ludzie bardzo często rekrutują.

Obowiązki kasjera

Do głównych obowiązków kasjera należy kilka aspektów: są to czynności, które podejmuje przy kasie; związane z obsługą klienta; związane z odpowiednią promocją danego miejsca. Osoba, która pracuje na kasie, musi jednocześnie zadbać o wizerunek firmy. W końcu to z kasjerami mamy bezpośredni kontakt i to na podstawie ich zachowań wobec nas budujemy sobie opinię o danym przedsiębiorstwie.
Oczywiście do głównych obowiązków należy: przygotowanie stanowiska, obsługa komputera i systemu kasowego, obsługa kasy fiskalnej i terminalu płatniczego, przyjmowanie zwrotów i reklamacji, wypisywanie faktur.
Oprócz tego kasjer-sprzedawca dba o odpowiednią ekspozycję w sklepie, o porządek, musi doskonale znać asortyment i topografię sklepu, znać bieżące promocje i musi potrafić pomóc klientowi w znalezieniu tego, czego szuka.
Wiadomo jednak, że obowiązki te są jedynie poglądowe – każdy pracodawca może wymagać czegoś innego.

Wymagania

Aby zostać kasjerem często wystarczy jedynie wykształcenie zawodowe lub średnie. Jest jednak szereg umiejętności, które musi posiadać dana osoba, aby móc podjąć pracę na stanowisku kasjera. Przede wszystkim musi być to nienaganna prezencja, umiejętność dobrego kontaktu z klientem, niekiedy pracodawca może wymagać doświadczenia w sprzedaży lub obsłudze klienta.
Kandydat powinien doskonale się orientować w specyfice sklepu i towarach, jakie będzie sprzedawał – to z pewnością znacznie zwiększy jego szanse podczas rozmowy rekrutacyjnej, a później, w przypadku zatrudnienia, będzie znacznie łatwiej.
W charakterze sprzedawców często chętnie zatrudnia się również osoby, które się uczą.
Kasjer-sprzedawca to osoba, która powinna być komunikatywna, przyjaźnie nastawiona do ludzi, odpowiedzialna, sumienna i uczciwa.

Zarobki kasjera-sprzedawcy

Wiadomo że te różnią się od siebie w zależności od miejsca pracy. Średnia płaca na stanowisku kasjera-sprzedawcy w punkcie sprzedaży to około 3 tysiące złotych. Ciężko jednak jest określić jakieś widełki. Wiadomo, że w większych firmach można liczyć na nieco lepsze zarobki, a dodatkowo często wchodzą tu również inne świadczenia, które pracodawca zapewnia pracownikom. Warto więc sprawdzić w danym miejscu pracy jakiego rodzaju zarobki będziemy otrzymywać.