Jak rozliczyć swój PIT online w 2020 roku?

Rok 2020 może być przełomowy dla kolejnych grup podatników, którzy właśnie w tym roku zdecydują się na rozliczenie swojego PIT w wersji PIT online. W przyszłym roku podatników obowiązywać będą zmiany uchwalone jeszcze w tym roku, toteż będą oni mieli nowe możliwości rozliczenia. Jak więc rozpocząć swoją przygodę z cyfryzacją w podatkach? Czy podatnik musi w 2020 roku oddać swoje rozliczenie w ręce Krajowej Administracji Podatkowej i zdać się na automatyczną deklarację Twój e-PIT?

Wybierz odpowiedni program i nie martw się zmianami w przepisach

Pierwszą rekomendacją dla podatników, którzy zastanawiają się nad przejściem na elektroniczną formę rozliczenia deklaracji podatkowej PIT, jest wskazanie odpowiedniego programu do pracy. W tym miejscu warto zauważyć, że aktualna, profesjonalna aplikacja może wspomóc podatnika w konieczności zapoznania się z wieloma nowelizacjami prawa podatkowego. Dobry program to taki, który został nie tylko opracowany przez sztab odpowiednich specjalistów z zakresu prawa, komputerów i podatków, ale również taki, który cały czas jest dopracowywany i zmieniany. Prawo podatkowe należy do jednej z najszybciej zmieniających się gałęzi ustawowych – i profesjonalny usługodawca o tym wie. Dlatego nie może pozwolić sobie tylko na wypuszczenie odpowiedniego programu na rynek, ale musi także zapewnić odpowiednie jego rozszerzenia i zmiany, uwzględniające wszystkie pomysły ustawodawcy. Na tym etapie warto po pierwsze sprawdzić, czy dostawca programu PIT online jest aktywny na rynku, czy publikuje informacje o zmianach w prawie i swoim oprogramowaniu oraz czy udostępnia aktualizacje / bieżące wersje programu. Może zdarzyć się tak, że nawet najlepsze aplikacje PIT online przestają być rozwijane przez swoich twórców – a przez to, wypełniony przez podatnika PIT może okazać się nieprawidłowy.

pit online

Twój PIT online czy PIT online 2020

Jedną z nowości wprowadzonych w 2019 roku, jest system rozliczenia - tak zwany Twój e-PIT. Jest to usługa automatycznie przygotowanego i udostępnionego na portalach rządowych (przez Krajową Administrację Skarbową) rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Zakłada ona, że podatnik nie musi podejmować żadnych kroków, by rozliczyć swój podatek. Twój e-PIT w 2019 roku dostępny był dla podatników przygotowujących deklaracje PIT-37 lub PIT-38. W 2020 roku usługa ma zostać rozszerzona dla rozliczeń za 2019 rok o PIT'y: PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Warto jednak zauważyć, że nie jest to obligatoryjna forma rozliczenia i podatnik może nadal indywidualnie przygotować oraz sprawdzić swoją deklarację. Decydując się na własne zeznanie, nie trzeba Twój e-PIT odrzucać - ustąpi ono pierwszeństwa samodzielnie złożonej deklaracji - na przykład PIT online 2020 i zostanie anulowane. W dużym uproszczeniu oznacza to, że nadal podatnik może przejść na rozliczenie elektroniczne, bez konieczności oddawania pełnego rozliczenia podatkowego w ręce organów. PIT online 2020 będzie więc dobrą alternatywą - na przykład dla osób, które chciałyby nadal mieć władzę nad tym co znajdzie się w ich deklaracji podatkowej, a z drugiej strony myślą już o przejściu na pracę w formie elektronicznej.