Pracuj szybciej, lepiej i zarabiaj więcej. 5 skutecznych sposobów

W prowadzeniu własnego biznesu jest wiele plusów i minusów. Jeśli ktoś prowadzi swoją działalność i pracuje na etat jest trudno, ale skupienie się w 100% na swoim biznesie, który co i rusz przynosi nowe możliwości, ale również mnogość zadań i jeszcze więcej punktów do wykonania w ciągu dnia… To robi się turbo trudno. Ale są pewne sposoby na to, żeby zaoszczędzić czas i pracować „na swoim” dużo bardziej efektywnie niż zwykle. Wystarczy tylko zastosować kilka rozwiązań, posłuchać kilku rad i wskazówek.

1. Nie umawiaj się na spotkania biznesowe

Wyobrażacie sobie, że większość twoich potencjalnych klientów biznesowych będzie chciało się umawiać na spotkania, prawda? Wyobraź sobie, że umawiasz ich codziennie, przynajmniej dwóch, tracisz czas na dojazd, rozmowy biznesowe, ale przy okazji kilka wtrąceń o czymś innym, jecie lunch albo obiad, potem jeszcze wracasz do domu… A tyle czasu mogliście poświęcić na wykonywanie priorytetów, mogliście w tym czasie kolejno wykreślać poszczególne punkty, które udało wam się zrealizować. I tak dalej, i tak dalej. W dobie, kiedy mamy telefony i Internet, naprawdę nie musicie, bo nikt wam nie każe, jeździć na spotkania biznesowe. Większość rzeczy, z taką samą skutecznością, możecie załatwić mailowo lub telefonicznie. A jeśli już naprawdę musicie jechać na spotkania – wygospodarujcie na to jeden, określony dzień, który zapiszecie w kalendarzu. To dla tych klientów, którzy naprawdę potrzebują się wygadać oko w oko.

2. Odpowiadaj jak najmniej na maile

To nie jest popularne, prawda? Ale staraj się określić jakiś czas, który codziennie poświęcasz na maile od swoich klientów. Może to być od 13 do 14. Mogą być to dwa bloki po pół godziny. Staraj się robić to tak, żeby w piątek, kiedy kończysz pracę – w skrzynce odbiorczej pokazywało się „0”. Nie oszukujmy się, ale maile zajmują bardzo dużo czasu. Każdy trzeba przeczytać, na każdego odpisać, czasami zajrzeć do poprzedniej treści w korespondencji żeby się lepiej zorientować o co chodziło. A w tym czasie można realizować określone działania dla swoich klientów, które faktycznie przyniosą im korzyści.

zdj1

3. Nie odbieraj telefonu, kiedy robisz coś ważnego

Właśnie realizujesz najważniejszą rzecz w ciągu twojego dnia? A może po prostu potrzebujesz skupienia? Nie odrywaj się, kiedy zadzwoni telefon. Z zasady nie trzeba być nigdy pod telefonem, nawet jeśli jesteś prezesem i to może być klient. Jeśli bardzo zależy mu na współpracy z tobą – zadzwoni raz jeszcze albo grzecznie poczeka aż oddzwonisz, a ty w tym czasie skończysz to, co w tym momencie angażuje cię w 100%. Nie wyjdzie wam na dobre, kiedy on cię rozproszy, a ty się dasz rozproszyć. Są rzeczy ważne i ważniejsze, a odbieranie telefonu zdecydowanie do nich nie należy. A szczególnie na zawołanie.

4. Nie rób wyjątków w cenie

Nie wdawaj się w ŻADNE dyskusje na temat ewentualnej negocjacji ceny. Cenisz swoją pracę, swój czas i siebie? Ustal konkretne stawki, które są nie do ruszenia, inaczej klienci chętnie będą to wykorzystywali. Po prostu jasno nakreśl jakie są warunki współpracy z tobą i że każdy z nas ma prawo wycenić swoją pracę tak, jak mu się podoba. Jeśli coś jest droższe od innych podobnych miejsc o 100 zł to dlatego, że z jakiegoś powodu jesteście najlepsi. To się tak niewinnie zaczyna „negocjujmy cenę, będę miał więcej zleceń – i pan/i się opłaci i mi się opłaci”. No nie. A gruszki rosną na wierzbie?

zdj2

5. Nie przyjmuj zleceń jak leci

Po pierwsze – nie wszystkie będą dla ciebie dobre i korzystne tak, jak myślisz. Po drugie – masz prawo wybierać z kim chcesz współpracować, a z kim nie. Nie dawaj łapać się na tanie sztuczki, że „potrzebuję, a pani mi nie pomoże?” albo „naprawdę się pali, potrzebuję na już”. Trzeba było obudzić się wcześniej, a nie teraz zasypywać kogoś, i tak już zasypanego, większą ilością pracy. W biznesie niekoniecznie jest w tym miejscu czas na współczucie i odstępstwa od reguł. Ponadto – jeśli twój biznes idzie super to może decyduj się tylko na takie zlecenia, które faktycznie mogą pomóc ci się rozwinąć albo weź te, w które mocno wierzysz? Wtedy sukces będzie większy. Jeśli masz dużo pracy, masz co jeść i masz dach nad głową – kolejne zlecenie może poczekać. Skup się na najważniejszych zleceniach, bo wtedy ci klienci do ciebie wrócą i polecą cię dalej. Odmawianie przyjęcia zleceń w biznesie nie jest tak zaskakującą praktyką, jaką było jeszcze kiedyś.

5 prostych sposobów, żeby pracować lepiej i wydajniej, pozbyć się niechcianych rozpraszaczy i dać z siebie 100%. Zastosuj i uwierz, że i u ciebie się sprawdzą. A jeśli jesteś na początku drogi to może zainteresuje cię artykuł o tym, jak skuteczniej sprzedawać?