Home office - wszystko co musisz o tym wiedzieć. Czy jest to opcja dla ciebie?

Home office to opcja, na którą decyduje się coraz więcej pracodawców. Nic dziwnego – badania, które prowadzone były na pracownikach wykazały, że chętniej zatrudniają się w firmach, które umożliwiają pracę zdalną z domu. To duże ułatwienie – zarówno w opcji raz na jakiś czas lub jako standard pracy. Są bowiem takie zawody, które spokojnie można wykonywać w domu, nie trzeba specjalnie jeździć do biura, a nawet wykonywane w zaciszu własnego domu zadania są zrobione lepiej, niż robione w zgiełku jaki często panuje w firmach.

Jednak home office ma swoje blaski i cienie, jak wszystko inne. Czasami zaciera się pewna granica pomiędzy miejscem na odpoczynek, a miejscem na biuro. Z czasem dom przestaje kojarzyć nam się z miejscem do odpoczynku, a praca przekracza osiem godzin. Dlatego właśnie do home office trzeba się odpowiednio przygotować, trzeba znać plusy i minusy, a potem zastanowić się czy sami jesteśmy na to gotowi.

Dlatego właśnie poznajcie wszystkie najważniejsze założenia home office, zobaczcie jak się zorganizować i odkryjcie takie produkty, które będą wam potrzebne do efektywnej pracy w zaciszu własnego domu.

Dla kogo home office?

Tak naprawdę – dla większości osób. Coraz więcej jest takich stanowisk pracy i jej rodzajów, że wcale nie trzeba przebywać w centrali firmy, aby wykonać swoje obowiązki. Czasami nawet lepiej dla pracownika, że ma możliwość pracy w domu. Szczególnie przydatne będzie home office w przypadku nagłych wypadków, konieczności zajęcia się dzieckiem, ale także w przypadku gdy pracownik ma daleko do miejsca pracy itp. Tak naprawdę powodów, dla których ludziom zależy na home office może być tyle, ile tylko dadzą radę wymyślić.

Faktem jest, że we własnym domu jesteśmy bardziej produktywni. Nie jesteśmy rozpraszani, zaczepiani przez kolegów i koleżanki z działu, nie musimy nieustannie pracować w hałasie i niesprzyjających warunkach. Jednak aby pracować zdalnie – musimy zdać sobie sprawę, że to wcale nie jest takie łatwe, że „coś kosztem czegoś” i że praca w stylu „home office” zdecydowanie nie jest dla wszystkich.

Home office i jego minusy

Krótko omówiliśmy plusy – że to wygodne rozwiązanie, że produktywność większa, że wygoda, że miło jest rano nie wychodzić do pracy kiedy za oknem leje deszcz. Ale home office wystawia nas na próbę i nie dla każdego może okazać się tak fajne, jak wydawałoby się na początku.

Po pierwsze – nie poleca się takiego rozwiązania osobom, które nie mają za grosz samodyscypliny, samozaparcia i umiejętności zarządzania czasem. Nagle okazuje się, że w pracy jesteśmy cały dzień bo przeplataliśmy to rozpraszaczami, albo zawsze było coś ważniejszego. Może również wydawać się, że zadania nam się piętrzą, zamiast się zmniejszać. W dodatku, kiedy nie ma się określonego planu i nie umie się wziąć w garść, okazuje się, że NIC nie jest zrobione na czas i tak, jak powinno.
Niektórzy mówią również o wyobcowaniu, czują się jakby „wypadli z obiegu” i zaczyna im brakować kontaktu ze współpracownikami. Faktycznie – w takiej pracy mniej wtedy widzi się i spotyka z ludźmi.

Potrzebne narzędzia w home office

Nie wszyscy będą mieli możliwość wygospodarowania specjalnego pokoju na biuro, aby oddzielić strefę typowo domową, relaksu, od tej do pracy. Ale może warto pomyśleć chociaż o jakimś kąciku stricte do pracy? I niech wszystko będzie pod ręką, aby nie musieć ciągle czegoś szukać po całym mieszkaniu.

Ważną kwestią są również specjalne narzędzia, które mają nam ułatwić pracę zdalną. Należą do nich m.in. komunikatory, dzięki którym można kontaktować się z szefem czy całym teamem, w którym się pracuje. Wcale nie trzeba od razu kupować najdroższych dostępnych na rynku – Skype czy Google Hangouts powinny wystarczyć.
Notatnik z listą rzeczy do zrobienia to też bardzo istotna sprawa. Na pewno wygodnie będzie kiedy dostępny będzie za pomocą komputera.
No i nie zapominajcie o służbowej poczcie elektronicznej – ją zawsze warto mieć na swoim laptopie czy komputerze na którym pracujemy w domu.

To co? Wydaje wam się, że praca w domu jest dla was?