Higiena pracy zdalnej. Jak organizować się, kiedy pracujesz w domu?

Wiecie czym jest higiena pracy? To coś, co powoduje, że nasze miejsce pracy sprzyja naszej kreatywności, efektywności i produktywności. Albo kompletnie, doszczętnie ją niszczy. Ja nie potrafię pracować w miejscu, które zawalone jest papierami, notatkami i wszystko jest porozwalane – nie mogę się skupić. Znam jednak kogoś, kto na biurku mógłby mieć wszystko i im większy bałagan, tym większą produktywnością się cechuje. Najważniejsze to po prostu wiedzieć co pomaga nam się lepiej zorganizować, efektywniej pracować i osiągać lepsze wyniki i się tego po prostu trzymać. Szczególnie utrudnione jest to podczas pracy zdalnej, w zaciszu własnego domu. Jak więc zadbać o higienę pracy, gdy pracujemy zdalnie?

Sprawdź także: praca na etacie i prowadzenie własnej firmy. Da się?

Musisz mieć miejsce!

To jest tak oczywiste, a jednak niektórzy nadal pracują gdzieś tam na fotelu, na podłodze porozkładane mają kartki, na parapecie stoi kubek z kawą i siedzą w kompletnej ciasnocie. Jeśli pracujemy w domu – musimy zadbać o to, żeby mieć swój kąt. Swoje biurko, swój fotel, swoje karteczki samoprzylepne, kolorowe długopisy i co tam jeszcze potrzebujemy. Nie każemy siedzieć przy nim cały czas, ale musimy mieć świadomość tego, że gdzieś tu jest nasze miejsce, z którego zawsze możemy w pracy skorzystać. Poza tym działa to bardzo mobilizująco – żeby się w ogóle do tej pracy zebrać. Siadasz tam = pracujesz. To miejsce będzie ci się właśnie tak kojarzyło. I dobrze! Mobilizacja 100%.

Przechowanie rzeczy

Biurko może mieć mnóstwo szuflad, możemy mieć przy biurku szafę z dużą ilością szafek. Dobrze jest wszystko sobie tak zaplanować, aby przechowywać te wszystkie ważne i mniej ważne rzeczy czy dokumenty w przeznaczonych im miejscach. To, co jest dla twojej pracy najważniejsze – niech zawsze będzie blisko, aby nie trzeba było wstawać i szukać po kartonach i pudełeczkach. Jeśli będziesz musiał coś znaleźć, a nie będziesz miał pojęcia gdzie jest i przyjdzie do przetrząsania całego domu to motywacja do pracy całkowicie spadnie. Nie ma pracy – nie ma wyników.

zdj1

Zaplanuj sobie swój czas

Czas to pieniądz i nie ma nic cenniejszego. Odpowiednio zaplanowane zadania, uporządkowanie i system porządkowania są niesamowicie ważne. Może brzmi nudno, ale dzięki temu jest pewność, że wszystko zostanie wykonane. Warto wiedzieć ile pracujemy i ile mamy potem przerwy. Gdzie co jest na komputerze, w jakim folderze i podkategorii. Gdzie znajdują się papiery takie, a gdzie tamte. Dzięki temu będziemy mieli porządek i ład, który zmotywuje do działania.

Sprawdź także: rozstanie z pracą może być bolesne, ale może warto?

Małe zadania?

Zrób je od razu. Wiesz, że coś, co właśnie musisz zrobić w trakcie innej czynności zajmie ci dwie minuty? Poświęć je na to. Potem gdzieś te dokumenty, kartki, zapiski i karteluszki odłożysz i nigdy nie nadejdzie odpowiedni moment. Ja wiem, że odrywanie się od pracy nie jest najlepsze, ale to naprawdę dwie minuty i będzie zrobione, i o temacie można zapomnieć. Nie jest w takim razie bardzo angażujące i wybijające z rytmu, prawda?

zdj2

Sprawdzaj, jak ci najlepiej

Lubisz zaczynać pracę o 4 i kończyć o 12? Cudownie. Ale czy nie lepiej pracowałoby ci się pracowanie wieczorem? Przetestuj różne miejsca, godziny, sposoby na własną pracę. Lepiej pracuje ci się w różnych miejscach czy w jednym ustalonym? Zobacz co przynosi ci najlepsze efekty i co sprawia ci radość. Pamiętaj, że w przypadku pracy zdalnej po prostu ma być zrobione. Nieważne kiedy i w jaki sposób – byle dobrze!

A wy jak lubicie pracować?

Szukasz pracy zdalnej, która będzie dawała Ci satysfakcję?
>> OFERTY PRACY ZDALNEJ - SPRZEDAŻ <<