Grafik komputerowy - kim jest? Dla kogo jest ta praca? Ile można zarobić?

Rozwój technologii sprawił, że popyt na niektóre z zawodów jest większy niż kiedykolwiek. Tak właśnie stało się z zawodem grafika, który obecnie jest niezwykle potrzebny i bardzo ceniony. Nie wszyscy jednak dobrze sprawdzą się w tym zawodzie – to nie tylko możliwość pracy w domu, przyjemne rysowanie obrazków, ale również wysoka znajomość programów graficznych, kreatywność i umiejętność dokładnego przedstawienia swoich pomysłów. Kto może zostać grafikiem i czy w tym kierunku potrzebne są jakieś studia?

Odpowiemy na każde nurtujące pytanie odnośnie grafika – sprawdź więc czy się nadasz!

Kim jest grafik?

Graficy to osoby, które odpowiadają za tworzenie projektów graficznych. Najczęściej odbywa się to za pomocą programów graficznych np. Corel Draw czy Adobe Photoshop. Artysta, który zajmuje się tworzeniem takich projektów, powinien mieć bardzo wysoce rozwinięty zmysł artystyczny i cechować się kreatywnością – to jedne z tych cech, które są niezwykle ważne w tej pracy. Każdy projekt to nowe wyzwanie i każdy powinien cechować się niezwykle niepowtarzalną grafiką. Graficy mogą pracować zarówno w agencjach reklamowych, jak i w mediach czy wydawnictwach.

W większości praca opiera się na tworzeniu wizualizacji marketingowych, layoutów, logo i logotypów, okładek książek czy czasopism. Dobry grafik to bardzo ważny pion w każdej większej firmie.

Można być grafikiem bez studiów?

Owszem, można i nic nie stoi na przeszkodzie. Wszakże w tej pracy liczy się głównie portfolio i umiejętności. Można być samoukiem, który wszystkich kładzie na łopatki swoimi projektami, ale można również pójść o krok dalej. ASP, czyli Akademia Sztuk Pięknych, może być doskonałym początkiem w pracy grafika. Uczą tam nie tylko tego, jak projektować, ale przekazują również wiedzę techniczną – w tej pracy bez znajomości programów do obróbki graficznej ani rusz. Co ciekawe – nie trzeba od razu kończyć Akademii Sztuk Pięknych, bo wystarczy kierunek informatyczny lub techniczny.
Tak, jak mówiliśmy – najważniejsze jednak zawsze okazują się główne cechy tej pracy oraz zgromadzone portfolio.

Co musi umieć grafik?

Grafik powinien idealnie ogarniać graficzne programy komputerowe, do obróbki zdjęć czy montowania filmów – takie rzeczy leżą w zakresie jego podstawowych umiejętności. Już tyle razy mówiliśmy o zmyśle artystycznym i kreatywności, że w tym punkcie odpuścimy sobie kolejny raz rozwijanie tego tematu. Ponadto ci graficy, którzy specjalizują się w branży marketingowej, powinni znać psychologię reklamy, prawo w reklamie oraz podstawy marketingu – dzięki temu większa szansa na stworzenie wziętej i chwytliwej reklamy.
Ponadto istotne są umiejętności społeczne – grafik bowiem często współpracuje z innymi działami, najściślej z copywriterem. To on bowiem tworzy tło do tekstu.

Ile zarabia grafik?

Pensje grafika bardzo się wahają – wiele zależy od tego, w jakiej dokładnie branży taki artysta grafiki pracuje. Najlepiej będą opłacani ci, którzy pracują w agencjach reklamowych, bo tutaj wynagrodzenie sięga nawet do 6500 zł brutto. Średnia pensja grafika oscyluje jednak w granicach 3500 zł brutto.
Wiele jednak zależy również od formy zatrudnienia. Grafik, który pracuje jako freelancer, może przebić nawet 6500 zł brutto. Warto więc się nad tym zastanowić, kiedy wybiera się sposób zatrudnienia i kierunek swojej kariery zawodowej.

Czytaj również: Praca grafik Warszawa