Dofinansowanie firmy – jak je uzyskać?

Niejedna osoba marzy o założeniu własnej działalności i rozpoczęciu pracy na swój rachunek. Problemem są jednak często środki, których potrzebujemy na start. Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na uzyskanie dofinansowania naszej działalności. Warto się z nimi zapoznać – być może to właśnie któryś z nich pozwoli nam zrealizować marzenia o własnej firmie. Oto kilka wskazówek, które ułatwią uzyskanie środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. 

1. Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Kierunkiem, w którym najczęściej patrzą osoby zakładającą własną działalność, jest dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jest to słuszne podejście – wspólnota przewiduje pomoc zarówno osobom młodym (do 30 roku życia), jak i starszych, znajdujących się w trudnej sytuacji. Szczególnie premiowane są innowacyjne pomysły i inwestycje. Szczegółowe informacje znaleźć można na portalu funduszy europejskich.

2. Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Niewiele osób wie, że o dofinansowanie na start nowej działalności można zgłosić się także do Urzędu Pracy. Pamiętać należy, że każdy z urzędów ma swój wewnętrzny regulamin, który określa zasady i wysokość przyznawanych środków. 

3. Skorzystaj z inkubatora przedsiębiorczości

Oferta inkubatorów skierowana jest przede wszystkim do osób młodych – studentów i początkujących przedsiębiorców. Instytucja wspiera rozwój małych i średnich firm, ułatwiając im start i zapewniając niezbędne wsparcie na początku działalności.

4. Dofinansowanie startupu

Czym dokładnie jest startup? Najczęściej mianem tym określa się małą lub średnią firmę, która posiada swój własny i innowacyjny pomysł na biznes. W Polsce działa wiele instytucji, które wspierają młode firmy i nie boją się przeznaczać funduszy na ich działanie. Startupy często związane są z nowymi technologiami, a poradnik dotyczący ich założenia znajdziemy na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. 

5. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

PARP wspiera firmy i pozwala na wprowadzanie znaczących zmian w ich funkcjonowaniu. Dofinansowanie z PARP można otrzymać na start działalności, rozwój już istniejącej firmy oraz reorganizacje lub zmianę właściciela. 

6. Pożyczka i kredyt

W tym sposobie i radzie nie ma żadnego drugiego dna. Przez wielu uważane jest to za najprostszy sposób pozyskania środków na start. Nic dziwnego – pożyczki i kredyty pozwalają szybko wystartować z pomysłem na firmę. Pamiętać jednak należy o tym, że kredyt i pożyczka niemal zawsze wiążą się ze sporym ryzykiem, a pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać. 

7. Anioły biznesu

Jedna z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych form finansowania nowych przedsiębiorstw, jest pomoc tak zwanego anioła biznesu. Najczęściej jest nim osoba prywatna, która wedle własnego uznania inwestuje w młode firmy i innowacyjne pomysły. Pieniądze pochodzą z jej własnej kieszeni. Co anioł biznesu dostaje w zamian? Najczęściej staje się udziałowcem dofinansowanej spółki. 

Jak widać, rozpoczęcie własnej działalności może zostać znacząco ułatwione dzięki finansowaniom. Pamiętajmy jednak, że otrzymane środki często wiążą się z określonymi warunkami, które musimy spełnić. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu – zwłaszcza jeśli nasz pomysł jest świeży i innowacyjny

Sprawdź też, co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym.