Czym jest pewność siebie? Jak ją wypracować?

Niektórzy z nas są niesamowicie przebojowi – potrafią wszystko załatwić, wszystko zdobyć i praktycznie osiągnąć to wszystko za pomocą swojej pewności siebie, która jest z nimi zawsze i wszędzie. Inni z kolei nie mają takiej przebojowości, a ich pewność siebie zatrzymała się na poziomie „0”. A brak pewności siebie to sporo problemów m.in. pogorszenie swojej pozycji w sferze towarzyskiej, prywatnej i zawodowej. Taka osoba się zamyka i nie wychyla się, często inni przez to nie wiedzą, że ona istnieje. Ale, jest to cecha, nad którą można pracować – można pozbyć się wiecznego przerażenia życiem i stać się pewnym siebie. Tylko... Jak?

Istota problemu – znalezienie przyczyny

Żeby móc zacząć w ogóle z tym walczyć, należy poznać się na tyle, aby zobaczyć co jest powodem naszej zerowej pewności siebie. A brak pewności bierze się z najróżniejszych rzeczy:

jesteśmy zbyt surowi i krytyczni w stosunku do samych siebie, myślimy o sobie bardzo negatywnie;
ruminacja – ciągłe analizowanie przeszłych wydarzeń w którym coś nam nie wyszło;
brak wiary w samych siebie;
pesymizm i przekonanie o tym, że wszystko, co zrobimy skończy się źle;
kompleksy odnośnie naszego wyglądu i cech charakteru;
• unikanie towarzystwa i to, że towarzyszy nam niesamowity strach przed niepowodzeniem;
• uważamy się za głupich.

Takie myślenie jest dla nas bardzo niebezpieczne – powoduje bowiem szereg problemów na tle emocjonalnym i psychicznym m.in. mamy większe ryzyko zachorowania na depresję. No i całkowicie nas powstrzymują przed sięgnięciem po to, czego potrzebujemy i chcemy. Dlatego, jeśli już zdiagnozujemy, które punkty nas dotyczą – należy z nimi walczyć. Zanim przejdziemy dalej, poznając sposoby na walkę z brakiem pewności siebie – musicie zdać sobie sprawę z tego, że nigdy nie będziecie wszystkim pasowali. Najważniejsze jest własne zdanie o nas samych. Musimy wiedzieć ile mamy do zaoferowania, jacy jesteśmy i co potrafimy – dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Sprawdź także: jak stworzyć chillout room w firmie?

Jak walczyć z brakiem pewności siebie?

To jest praca, która trochę potrwa, ale całe szczęście – nie jest niemożliwa do wykonania. Z pewnością te kilka punktów uda się wam wykonać i być może za jakiś czas będziecie się cieszyć niezachwianą wiarą w siebie.

1. Poznaj siebie – musicie znać siebie jak najlepiej. Jesteście swoim największym przyjacielem, więc musicie znać swoje wady, zalety, mocne i słabe strony, zainteresowania, umiejętności i szereg innych zasobów. Wiedza na temat własnej osoby pozwoli na zawiązanie znajomości z innymi. Pamiętaj żeby się zastanowić co cię do tej pory powstrzymywało i zastanów się – czy to wytwór twojej wyobraźni czy wynik zdania otoczenia?
2. Bądź sobą, zawsze – nie możecie nagle zmienić się, żeby komuś pasować. Po prostu musicie pozostać w 100% takimi ludźmi, jakimi jesteście. Macie przecież mnóstwo dobrych rzeczy do zaoferowania i nie ma potrzeby dostosowania się do pojedynczych jednostek, którym nie pasujecie.
3. Po nitce do kłębka – boisz się wielkich imprez? Pójdź na malutką domówkę. Nie umiesz rozmawiać o podwyżce? Porozmawiaj z szefem o czymś innym, aż w końcu się przekonasz, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Najpierw rób mniejsze rzeczy, zdobywaj mniejsze cele – a potem wdrap się na szczyt. To niesamowicie buduje pewność siebie – kiedy coś nam się udaje.
4. Nie oceniaj się zbyt surowo – po prostu. Bądź krytyczny, ale bez przesady. Nie bądź również bezkrytyczny bo zaraz staniesz się jakimś megalomanem. Musisz się akceptować i kochać, i na tej podstawie ustalaj jakim jesteś człowiekiem i nie zapominaj o ogromnej wartości, jaką sobą reprezentujesz.
5. Więcej POZYTYWNEGO NASTAWIENIA!

Dzięki tym kilku punktów uda wam się dotrzeć do pewności siebie. Naprawdę! Spróbujcie!

Sprawdź także: zmiany w przepisach wystawiania faktur od 2020 roku