Czy 12 listopada jest wolny? Odpowiadamy

Zbliżają się coroczne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnijmy, że za oficjalną datę jej odzyskania uznaje się 11 listopada 1918 roku. W związku z tym dzień ten jest wolny od pracy. Wiele osób zastanawia się, czy także 12 listopada pozostaje dniem wolnym – takie rozwiązanie zagwarantowałoby pracującym aż czterodniowy długi weekend. Dla wszystkich miłośników odpoczynku nie mamy jednak dobrych wiadomości.

W tym roku dzień 12 listopada jest zwykłym dniem roboczym – oznacza to, że pracownicy powinni pojawić się na swoich miejscach pracy. Uczniowie i studenci także wybiorą się tego dnia na lekcje i zajęcia. Nieco inaczej było rok temu – stąd zamieszanie i niepewność.

101 lat niepodległości

W zeszłym roku świętowaliśmy okrągłą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto 11 listopada wypadało wówczas w niedzielę – ustawodawca zdecydował więc przedłużyć świętowanie o jeden dzień – zdecydowano się na poniedziałek 12 listopada. Długi weekend trwał więc trzy dni – dokładnie tyle będzie trwał także tegoroczny niepodległościowy odpoczynek od pracy i obowiązków. Nic nie wskazuje na to, że cokolwiek w tej kwestii ulegnie zmianie.