Aktualna klauzula do CV po RODO w 2020 roku

Chociaż klauzula CV zmieniła się w 2018 roku, nie wszyscy wiedzą co powinno się tam zamieszczać. Dlatego najlepiej jest znaleźć konkretny, sprawdzony przykład. Jest to jeden z tych punktów, który musi się znaleźć na każdym CV. Inaczej nie ma szans na to, że nasz dokument zostanie w ogóle wzięty pod uwagę! Tylko teoretycznie ten dopisek jest nieistotny i niepotrzebny. W praktyce może zaważyć na tym, czy dostaniemy pracę, czy też nie.

Więc co dokładnie musi się znaleźć w klauzuli CV w 2020 roku?

Obecna klauzula do CV 2020

Musicie pamiętać o tym, żeby w waszym CV znalazła się zaktualizowana klauzula, która pozwoli potencjalnemu pracodawcy w ogóle wziąć was pod uwagę podczas rekrutacji. Jak więc brzmi nowa klauzula do CV w 2020 roku?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Można jednak wykorzystać również wersję formułki, która zawiera podstawę prawną. Brzmi ona w ten sposób:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Nie ma jednak potrzeby powoływać się na podstawę prawną, wystarczy w zupełności pierwsza, podana formułka. I na pewno nie trzeba również korzystać z tej, najdłuższej, najbardziej szczegółowej. Jeśli jednak ktoś chce – nie ma ku temu przeciwwskazań:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze sprawdzi się taka formułka. W przypadku kiedy firma wymaga skorzystania z ich własnej formułki do CV – należy zrezygnować z tych standardowych i użyć tej, którą skonstruowała firma potencjalnego pracodawcy. Inaczej jesteśmy spaleni na starcie.

Klauzula CV dla innych rekrutacji

Czasami wysyłamy swoje CV i nie jesteśmy odpowiednimi osobami na podane stanowisko. Ale mamy wtedy możliwość na zwiększenie swoich szans w przypadku, gdyby pojawiło się stanowisko bardziej skrojone na miarę naszych możliwości. Wtedy wystarczy dodać, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych w przyszłych rekrutacjach. Będzie ona brzmiała w ten sposób:

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę.

Jednocześnie przypominamy, że stara wersja klauzuli nie jest ważna. Zamieszczanie jej w dokumencie, jakim jest CV, to błąd, który może przekreślić nasze szanse na dostanie pracy.
Pamiętajcie również, że klauzula CV znajduje się na samym dole dokumentu i przeważnie jest umieszczana tam malutką czcionką.