Agent nieruchomości - czym się zajmuje? Cechy, wymagania, zarobki

Agent nieruchomości dla wielu osób to osoba, która dużo zarabia i jest to zawód, który często bywa synonimem słowa „sukces”. W rzeczywistości nic nie jest czarno-białe: agent nieruchomości działa na bardzo nieprzewidywalnym rynku, konkurencja jest spora, a czasami są miesiące kiedy nic się nie sprzedaje i pensja jest raczej znikoma. Czy więc warto decydować się na pracę jako agent nieruchomości? Ile zarabia taki pracownik i czego oczekują pracodawcy od zatrudnionego agenta?

Pytań jest sporo i chętnie odpowiemy na nie w naszym artykule. Sprawdź, czy nadajesz się na agenta nieruchomości, co on w ogóle robi i czy warto pochylać się nad takim zawodem.

Kim jest agent nieruchomości?

To osoba, która zajmuje się pośrednictwem w przypadku wynajmu, najmu, sprzedaży i kupna nieruchomości. Może być to mieszkanie, dom, loft, apartament czy cokolwiek innego, co uznawane jest za nieruchomość. To osoba, która pracuje z ludźmi praktycznie nieustannie – musi mieć doskonałe wyczucie tego, z kim rozmawia, aby móc dopasować jak najlepszą nieruchomość względem wymagań swojego potencjalnego klienta. To osoba, która musi umieć przygotowywać umowy i sprawdzać precyzyjnie stan prawny nieruchomości np. kontaktuje się ze spółdzielnią mieszkaniową w celu ustalenia, czy budynek nie jest zadłużony.

Wymagania

Kiedy przegląda się ogłoszenia na stanowisko agenta nieruchomości łatwo można spostrzec, że od kandydatów wymaga się często jednej, ważnej rzeczy – doświadczenia zawodowego. Ale przecież jakoś trzeba je zdobyć, prawda? Proponuje się w takim przypadku praktyki i studia, które mogą przygotować do procesów kupna-sprzedaży.
Agent nieruchomości powinien umieć nawiązywać długie, stabilne relacje z klientami, cechować się nienaganną postawą, być zaangażowaną osobą i odporną na stres. Przyda się doskonała organizacja pracy i wyrozumiałość.
Znajomość języka obecnego, prawo jazdy kategorii B i własny samochód – i mamy pełen pakiet.
To jedna z tych prac, którą można wykonywać w czasie dogodnym dla siebie. Warto jednak nieustannie ciężko pracować, aby przekuć kiepskie miesiące w takie, które będą dla nas satysfakcjonujące finansowo.

Cechy dobrego agenta 

Do najważniejszych cech agenta można zaliczyć m.in. cierpliwość, wyrozumiałość i umiejętność wyczucia klienta. Agenta czeka bowiem sporo spotkań z klientami,  sporo rozmów, pokazywania, przekonywania i dyskusji. Wszystko to, co potrzebne jest do doprowadzenia transakcji do końca.
Agent nieruchomości musi być na czasie ze zmianami w trendach mieszkaniowych, ciągle się rozwijać. Najlepiej, jakby kształcił kolejne języki obce, co daje możliwość otworzenia się na więcej rynków.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Bardzo ciężko jest określić ile zarabia agent nieruchomości. Podstawa to około 3000-3500 złotych netto, ale wiadomo, że doliczamy do tego prowizję od sprzedaży. Im lepszym jest się w swoim fachu, im więcej razy w miesiącu doprowadza się do transakcji – tym lepsze stają się zarobki. Niekiedy, w niektórych firmach, nie ma żadnej podstawy i wszystko liczone jest na podstawie prowizji. Warto się zastanowić czy to jest miejsce, w którym chcemy się znaleźć.